dodano: 2012-07-19

Cieplej za mniej - racjonalne ogrzewanie

Jak obniżyć koszty za ogrzewanie domu czy mieszkania? Aby pomniejszyć rachunki, wcale nie trzeba przeprowadzać wielkich i drogich inwestycji, czasem wystarczy zmiana codziennych przyzwyczajeń.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu jest niezwykle ważne. Wpływa nie tylko na wysokość rachunków za energię, ale również na nasze samopoczucie i zdrowie. Zbyt wysoka temperatura bowiem osłabia nasz układ odpornościowy, powoduje zmęczenie, senność, wysusza skórę i śluzówkę. Z drugiej strony zbyt niska temperatura może być przyczyną zawilgocenia wnętrza, a w rezultacie pojawienia się pleśni czy grzyba. A wiadomo – te mają wpływ na rozwijanie się alergii i astmy. Poza tym w zbyt chłodnym domu nie sposób przyjemnie wypocząć.

Optymalna temperatura we wnętrzu powinna utrzymywać się, w zależności od upodobań, na poziomie 19-22 st. C – przy takiej wysokości temperatury nie przegrzejemy się, ale też nie będziemy narażeni na niebezpieczne wychłodzenie i zawilgocenie mieszkania. Warto przy tym dodać, że obniżając temperaturę zaledwie o jeden stopień C, oszczędza się aż 5 proc. ciepła – zmianę szybko dostrzeżemy w rachunkach.

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak istotne znaczenie na wysokość rachunków za energię potrzebną do ogrzewania mają nasze codzienne przyzwyczajenia. Wietrzymy, nie zamykając okien, nie dbamy o szczelność drzwi, szastamy ciepłem na klatkach schodowych, nie pamiętając, że za to ciepło również płacimy. Wyeliminowanie więc złych nawyków może okazać się przyjazne zarówno dla naszej kieszeni, jak i dla środowiska.

szczelne okna

Szczelne okna

Najwięcej ciepła z domu ucieka przez źle dobrane, nieszczelne okna. Szacuje się, że tą drogę ulatuje od 20 do 50 proc. pozyskiwanego ciepła. Jeśli mamy stare okna, najlepszym rozwiązaniem byłaby ich wymiana – duża, ale jednokrotna, inwestycja w końcu się zwróci w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Nowe okna powinny charakteryzować się dobrą jakością i wysoką izolacyjnością. Jeśli jednak domowy budżet nie zniesie tak poważnego wydatku, trzeba na własną rękę zlikwidować nieszczelności – do wypełnienia szpary między szybą a futryną używa się silikonu, natomiast do futryny wykorzystywane są uszczelki piankowe lub gumowo-silikonowe.

 

100% wydajności kaloryferów

Aby kaloryfery były w pełni wydajne, nie wolno ich niczym zasłaniać. Zasada ta dotyczy zarówno mebli, jak i wszelkiego rodzaju zasłon czy firan – te bowiem choć wydają się cienkie, stanowią skuteczną zaporę dla rozprzestrzeniania się ciepła. Meble natomiast powinny znajdować się w odległości co najmniej metra od kaloryferów, by nie zmniejszać ich wydajności.

Równie negatywnie na walory grzewcze wpływa zbyt gruba warstwa farby. Pamiętajmy, żeby odnawiając kaloryfery, najpierw usunąć starą farbę, a dopiero potem nakładać nową.

Ponadto sporo ciepła zyskamy, montując ekrany zagrzejnikowe z materiału izolacyjnego. Odbiją one strumień ciepła od ściany, dzięki czemu zostanie on skierowany do wewnątrz pomieszczenia.

Odpowiednia temperatura

Pierwszą zasadą jest unikanie nadmiernego nagrzewania mieszkania. Zalecana temperatura dla pokoi dziennych wynosi ok. 20 st. C (lub 22 st. C, jeśli mamy małe dzieci), nocą jednak warto obniżyć ją o 2 st. C (lepiej się śpi, a przy tym oszczędzamy energię). Optymalna temperatura w łazience to 24 st. C. Tak precyzyjne ustawienie można uzyskać za pomocą termostatycznych zaworów grzejnikowych, które pozwalają na racjonalne gospodarowanie ciepłem i dostosowywanie temperatury do konkretnych pomieszczeń w domu. Montując termostaty, na pewno oszczędzimy sporo energii, a tym samym pieniędzy.

Druga zasada ekonomicznego ogrzewania dotyczy użytkowania kaloryferów podczas kilkudniowej nieobecności. Pamiętajmy – wyjeżdżając, lepiej zmniejszyć temperaturę o kilka stopni niż zupełnie wyłączać kaloryfer. Ponowne nagrzanie pomieszczenia bowiem będzie długotrwałym i bardzo energożernym procesem.

Ponadto warto korzystać z naturalnego ciepła. Nie zasłaniajmy w ciągu dnia okien – energia słoneczna nagrzeje nam nieco wnętrza.

Racjonalne wietrzenie

Z wietrzenia nie możemy rezygnować, nawet w najchłodniejsze dni. Jednak ustawianie grzejnika na najwyższym poziomie i pozostawianie rozszczelnionego okna przez cały dzień jest bardzo nieekonomiczne. Mniej ciepła zużyjemy, gdy kilka razy w ciągu dnia skręcimy nieco kaloryfery i szerzej otworzymy okno. Krótkie, ale intensywne wietrzenie jest równie skuteczne, a przy tym tańsze, bo nie wychładzamy mieszkania.  

Ciepło nie tylko w domu

Jeśli na klatce schodowej, w piwnicy, wózkarni czy suszarni jest chłodno, zimno to promieniować będzie również na nasze mieszkanie. Poza tym za ogrzewanie pomieszczeń wspólnych również płacimy – składają się na nie wszyscy użytkownicy budynku. Dlatego zwracajmy uwagę, czy okna i drzwi są tam pozamykane, a w okresach przejściowych pomieszczenia nie są zbytnio wychładzane – uruchomienie instalacji grzewczej zwiększy wówczas pobór ciepła.

Pamiętajmy, że racjonalne korzystanie z energii wykorzystywanej do ogrzewania mieszkania w chłodniejsze miesiące, może znacznie obniżyć nasze rachunki.

 

AR

 

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...