dodano: 2013-03-19

Stare meble nadają szyku wnętrzom. Sekrety renowacji

Moda na vintage weszła do naszych wnętrz na dobre. Nie ma się zresztą co dziwić temu zjawisku – styl vintage to powrót do tego, co najlepsze we wzornictwie XX wieku. Po latach wojennego zastoju meble z piątej i szóstej dekady ubiegłego wieku nabrały niepowtarzalnego wyrazu – nie tylko nie można odmówić im wysokiej jakości, ale i niezwykłej, charakterystycznej urody. Urządzający dziś własne mieszkanie chętnie sięgają po meble z tamtego okresu, świetnie dopełniające nowoczesny wystrój. Problemem może jednak okazać się przywrócenie im ducha świetności.
 

Co zrobić ze starym rodzinnym meblem? Stare meble dobrze znoszą rozmaite odmładzające i upiększające zabiegi. Zwykle łatwo odświeżyć ich wygląd. Jak odnowić stare meble i co zrobić, żeby znów świeciły dawnym blaskiem lub nabrały zupełnie nowego charakteru? Czy chodzi tylko o odświeżenie mebla i przywrócenie mu pierwotnego wyglądu, czy też o nadanie mu zupełnie innego koloru, a wraz z kolorem odmiennego charakteru? A może chcemy nieco dodać mu lat? Zmatowić? Każdy z tych zabiegów wymaga użycia innego specyfiku, jednak zasady przygotowania mebla do renowacji są takie same.

renowacja mebliMeble uszkodzone. Wśród najczęściej spotykanych uszkodzeń mebli drewnianych, wyłączając uszkodzenia mechaniczne, są grzyby i korniki atakujące strukturę drewna, trwałe plamy, próchnica, pęknięcia i szczeliny. Aby przywrócić meble do życia, renowację należy zacząć od oczyszczenia drewna, a następnie namoczenia go w sodzie kaustycznej. Kolejnymi krokami są natarcie mebla woskiem i dokładne jego wysuszenie. Dzięki tym zabiegom drewno zachowuje właściwą sobie fakturę, słoje są dobrze widoczne, a meble odzyskują naturalną barwę i nabierają szlachetności.

Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie mebla, będziemy potrzebowali narzędzi i środków chemicznych takich jak: śrubokręt, papier ścierny (o różnych grubościach ziarna), pędzle (lub wałki) oraz odtłuszczacz i ewentualnie grunt pod wybrane przez nas pokrycie. Pierwsza czynność, z jaką musimy się zmierzyć, to rozkręcenie, a następnie dokładne umycie i osuszenie mebla. Później dokładnie usuwamy stare pokrycie za pomocą papieru ściernego (aż do całkowitego starcia warstwy lakieru lub farby). Następnie oczyszczamy mebel z pyłu, odtłuszczamy i czekamy aż wyschnie. Na koniec malujemy powierzchnie mebla. Technika malowania jest zależna od tego, na jaki rodzaj pokrycia się zdecydowaliśmy. Możemy pomalować mebel bejcą albo farbą akrylową.

Jak pomalować meble bejcą? Po wykonaniu wcześniej wymienionych prac przygotowawczych, okrągłym pędzlem malujemy powierzchnię. Nie malujemy jednak ruchami pociągłymi, ale wcieramy bejcę ruchami kolistymi. Po wyschnięciu bejcy (producenci preparatów podają zalecany czas), stosując tę samą technikę, nakładamy kolejne warstwy, aż do momentu uzyskania pożądanego koloru.
A co, jeśli wybierzemy farbę akrylową? Meble malujemy płaskim pędzlem, nakładając pierwszą warstwę pociągłymi ruchami. Staramy się, aby warstwa ta nie była zbyt gruba, a zarazem możliwie równa. Po wyschnięciu przecieramy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym (delikatnie!), oczyszczamy go za pomocą wilgotnej ściereczki, czekamy, aż się osuszy i nakładamy drugą warstwę. Farba akrylowa wygląda dobrze, jeśli jest położona cienko i równo – trzecia warstwa może spowodować zgrubienia i zacieki.
 

renowacja mebliWzory na meblach. Ciekawe wzory, np. kwiatowe czy etniczne, odmieniają charakter wnętrz. Jeśli zdecydujemy się na nie, proponuję zastosować technikę decoupage. Technika ta świetnie sprawdza się przy zdobieniu drewnianych powierzchni. Meble, ramki, szkatułki są idealne dla zgłębiających tajniki techniki serwetkowej. Przygotowujemy: drewniany przedmiot, papierowe serwetki z wybranym motywem, papier ścierny, nożyczki, pędzle, klej do decoupage’u lub wikol rozcieńczony wodą, bezbarwny lakier, bejcę albo farbę akrylową w jasnym kolorze. Jeśli mebel jest stary, trzeba przed pomalowaniem farbą akrylową przetrzeć powierzchnię papierem ściernym. Do malowania używamy farb akrylowych w jasnym kolorze (ciemna farba przysłoni wzór serwetki). Po wyschnięciu malowanej powierzchni wycinamy z serwetki wybrany motyw (potrzebna jest tylko zadrukowana część serwetki). Następnie nakładamy klej na drewnianą powierzchnię i przyklejamy wybrany motyw. Powierzchnię obrazka wyrównujemy pędzlem. Pozostaje lakierowanie. Zwykle przedmioty pokrywamy trzema warstwami bezbarwnego lakieru (mamy do wyboru lakiery matowe, półmatowe, błyszczące). Między nakładaniem kolejnych warstw lakieru należy zetrzeć delikatnie powierzchnię bardzo drobnym papierem ściernym i usunąć powstały pył. Wygodne w użyciu są lakiery w sprayu.

Drewno możemy „postarzać”. Wystarczy zawsze trzymać się podanej kolejności nakładania warstw: farba - specjalny lakier (krakelierlack) - farba - serwetka. Spodnia warstwa farby musi być kontrastowa w stosunku do barwy farby wierzchniej (jasna-ciemna). Inaczej efekt „postarzenia” nie będzie widoczny. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, malujemy powierzchnię specjalnym klejem. Pociągnięcia pędzla muszą przebiegać w jednym kierunku. Po przeschnięciu pokrywamy powierzchnię farbą akrylową (pociągnięcia pędzla nie powinny być poprawiane). Odstawiamy do wyschnięcia. Ostatni etap to naklejenie wybranego motywu i pokrycie go lakierem. 

Krzesła, fotele, sofy. Nowa tapicerka odświeża i nadaje nowego szyku meblom i całemu wnętrzu. Wybór materiałów tapicerskich jest bardzo duży. Możemy łączyć paski z grochami i kratą, wybrać ciężkie aksamity lub skórę. Możliwości jest wiele. Koszt obicia jednego fotela (w zależności od materiału) to 300 do 550 zł, obicie krzeseł jest tańsze.

Jeżeli nie mamy umiejętności, czasu lub ochoty na samodzielną renowację, możemy skorzystać z usług wybranej pracowni konserwatorskiej lub tapicera.

 

Oprac. Ew na podstawie www.wieszjak.pl
fot. mat. red

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...