dodano: 2012-07-12

Wnętrze urządzone światłem

Nie tylko meble, kolorystyka ścian i dodatków, faktura i rodzaj materiałów tworzą klimat wnętrza. Na charakter każdego pomieszczenia niebagatelny wpływ ma rodzaj i sposób zaprojektowania oświetlenia – gra światłocieniem różnicuje nawet najprostsze wnętrze, oświetlenie punktowe eksponuje ważne dla nas przedmioty, barwa światła współtworzy nastrój. Montując oświetlenie w domu, warto zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać.

Jeszcze kilkanaście lat temu w znakomitej większości domów oświetlenie pomieszczeń ograniczało się do zawieszonej tuż pod sufitem lampy dającej jasne, rozproszone światło i gdzieniegdzie ustawionych nocnych lampek, pozwalających na czytanie w ciemniejszych częściach pokoi. Oświetlenie miało charakter wyłącznie użytkowy. Obecnie dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnym rozwiązaniom materiałowo-konstrukcyjnym oświetlenie stało się istotnym elementem aranżacji wnętrz. Przy okazji okazuje się też, że dostępne systemy oświetleniowe nie tylko mogą zaspokoić naszą potrzebę przebywania w dobrze doświetlonym i klimatycznym wnętrzu, ale również minimalnie oddziaływać na środowisko, gdyż np. oświetlenie w technologii LED oszczędnie korzysta z energii.

lampka

Dobrze dobrane oświetlenie potrafi sprawić, że niewielki pokój wyda nam się nieco przestronniejszy, zbyt wysoki sufit obniży się, blady kolor na ścianach nabierze intensywności, a podświetlone krawędzie mebli zupełnie odmienią ich oblicze. Ważne jednak, by źródeł światła było kilka i by ich zróżnicowanie pod względem jakości i intensywności wyznaczyło pole ciekawych kombinacji.

Każde pomieszczenie w domu czy mieszkaniu mając sobie tylko właściwy charakter, wymaga innego sposobu zaprojektowania światła.

Salon - na rożne okazje

Pokój dzienny w naszym domu spełnia wiele funkcji, dlatego i światło powinno być bardzo zróżnicowane i dające się dostosowywać do charakteru wielu sytuacji. Bo salon to miejsce wypoczynku, relaksującej lektury, pokój, w którym oglądamy telewizję, spotykamy się z rodziną czy do którego zapraszamy przyjaciół, dlatego i światło powinno mieć możliwość regulacji – zarówno intensywnego rozjaśnienia, jak i ściemnienia. W oświetleniu salonu można wykorzystać różne rozwiązania, począwszy od najbardziej tradycyjnej lampy zawieszonej pod sufitem lub dodatkowo nad stołem (tu można zastosować ażurowy, wiklinowy lub składający się z kolorowych szkiełek klosz), jeśli ten nie znajduje się w centralnej części pokoju. Innym sposobem oświetlenia pokoju dziennego są stojące lampy, których światło odbite od sufitu rozjaśni całe wnętrze. Lampa powinna posiadać duże źródło mocy (np. halogen liniowy 200 W). Światło takie jest łagodne i nie męczy oczu, dlatego ma pozytywny wpływ zdrowie mieszkańców. Równie atrakcyjnym rozwiązaniem są kinkiety zamontowane na ścianach.

Oczywiście w salonie niezbędne są dodatkowe źródła światła tworzące przyjemną atmosferę i dekorujące wnętrze. Służy temu oświetlenie punktowe, małe lampki ustawione tuż obok naszego ulubionego fotela, rozświetlające ścianę za telewizorem czy podświetlające meble. Dzięki nim salon nabierze kameralnego charakteru.

Sypialnia – ciepłe wnętrze

To najbardziej prywatny pokój w mieszkaniu i dlatego ważne, abyśmy czuli się w nim dobrze, a wnętrze żeby sprzyjało relaksowi i odpoczynkowi. W sypialni najlepiej sprawdzają się kinkiety czy lampy o punktowym świetle i ciepłej barwie, umieszczone po obu stronach łóżka. Jeśli jednak w sypialni znajduje się szafa, warto zadbać o jej solidne doświetlenie – tu można sięgnąć po intensywne światło ogólne lub samodzielne lampki montowane wewnątrz szafy.  

Kuchnia – praktyczność i klimat

Każdego dnia w kuchni spędzamy sporo czasu – a to przygotowując posiłki, a to spożywając je lub sprzątając po nich. Ale kuchnia to też miejsce rodzinnych spotkań, dlatego powinna nie tylko być urządzona praktycznie, ale i klimatycznie. Oświetlenie może nam w tym doskonale pomóc. Po pierwsze powinniśmy zadbać o dobre i mocne światło w miejscach, gdzie pracujemy – blat czy stół doskonale oświetlą lampy halogenowe czy świetlówki zamontowane pod górnymi szafkami. Natomiast jeśli kuchnia pełni również rolę jadalni, warto na stołem zamontować dodatkowe oświetlenie, które rozjaśni blat, a jednocześnie nie będzie uciążliwe dla oczu biesiadników.

Łazienka - dobre samopoczucie

W łazience powinniśmy mieć możliwość oświetlenia jej przynajmniej w dwojaki sposób: światło górne ma nam zapewnić relaks, dlatego też nie powinno być zbyt intensywne, natomiast rolą lampki zamontowanej przy lustrze jest ułatwienie nam wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych, stąd warto zainstalować w tym miejscy jasne i mocne światło. Poza tym nawet niewielkiej łazience dodamy uroku, jeśli w podłodze, wokół wanny czy wewnątrz kabiny prysznicowej umieścimy halogeny. Możemy również pokusić się o zastosowanie listew świetlnych, np. na półkach czy szafkach, tak, by je estetycznie wyeksponować.

Światłem można urządzić każde pomieszczenie w naszym domu, wystarczy tylko odrobina fantazji.

 

Oprac. AR na podst. www.projektoskop.pl

 

 

 

 

 

 

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...